Sú plánovacie podklady rozvoja obcí a miest naozaj efektívne?

Autor: Tomáš Szabo | 16.12.2016 o 11:21 | Karma článku: 2,20 | Prečítané:  184x

Rozvoj každej obce a mesta by mal stáť na kvalitnom a hlavne reálnom pláne. Aká je však skutočná situácia na Slovensku? Sú strategické plány za tisíce eur skutočne spracované a využívané tak, aby mal každý prehľad o situácii?

Každý z nás žije v nejakej obci či meste a všetci chceme, aby tieto naše rodné alebo prechodné sídla boli čo najlepšie. Hoci sú riadené samosprávou, každý jeden z nás má možnosť podieľať sa na ich rozvoji. Druhá vec je, že málokto o tomto spôsobe a možnostiach vie, pretože často (aj keď by mali byť) sa samotní predstavitelia rozhodnú "spraviť to po svojom".

Každá jedna obec/mesto je povinná mať vypracovaný rozvojový plán, v ktorom sú obsiahnuté (okrem iného) všetky rozvojové projekty. A že obce a mestá spracovávajú tieto plány (odborne dokumenty hospodárskeho a sociálneho rozvoja) bežne za 4 až 5-ciferné sumy? Plytvanie peniazmi na Slovensku nie je ničím neobvyklým, avšak na spätné opravy už bohužiaľ myslí málokto.

Dokumenty, za ktoré sa často vyhadzujú premrštene sumy z peňazí nás všetkých, v mnohých prípadoch doslova zapadajú prachom v archívoch obecných úradov a v praxi sú úplne nepoužiteľné. Prečo je tomu tak? Komplikovanosť, nejasnosť, neaktuálnosť, neodborné spracovanie,...dôvodov je viacero, ale každý z nich má riešenie. Už dnes je spôsob, ako tieto materiály spracovávať kvalitnejšie, rýchlejšie, lacnejšie a predovšetkým so zapojením každého, koho aspoň trochu zaujíma jeho okolie, kde žije. Podieľať sa na tom, či sa vybuduje nová kanalizácia, bytovka či zrekonštruuje cesta má právo každý z nás. Skepticizmus, nedôvera a celková apatia (v mnohých ako pozostatky z čias socializmu) však predstavujú často pomyselnú bariéru a človek si povie, že sám aj tak si nepomôže. Situáciu však máme šancu zmeniť len my obyvatelia.

Problémom je, že naše samosprávy (česť výnimkám) nemajú záujem o zmenu. Ak chceme, aby sa peniaze prestali vynakladať na zbytočnosti predraženým spoločnostiam, musíme spojiť sily. Ak sa obyvatelia, teda každý jeden z nás, začne viac angažovať a zaujímať o rozvoj svojich území, verím v postupné zlepšenie tejto situácie. Stačí si zadať do Googlu "PHSR" a k tomu názov obce/mesta a každý hneď uvidí, v akej kvalite a či vôbec tento dokument nájde zverejnený.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Žili v slávnej vile, no nikdy sa do nej nevrátili

Filmár David Cysař pátra po histórii svojich blízkych, ktorých za vojny obrali o unikátnu vilu. Stavbu od Adolfa Loosa otvoril verejnosti.

PRIMÁR

Od štyridsatky po sedemdesiatku. Ako sa mení sexualita?

Kvalita závisí od psychiky milencov.


Už ste čítali?