Sú plánovacie podklady rozvoja obcí a miest naozaj efektívne?

Autor: Tomáš Szabo | 16.12.2016 o 11:21 | Karma článku: 4,61 | Prečítané:  199x

Rozvoj každej obce a mesta by mal stáť na kvalitnom a hlavne reálnom pláne. Aká je však skutočná situácia na Slovensku? Sú strategické plány za tisíce eur skutočne spracované a využívané tak, aby mal každý prehľad o situácii?

Každý z nás žije v nejakej obci či meste a všetci chceme, aby tieto naše rodné alebo prechodné sídla boli čo najlepšie. Hoci sú riadené samosprávou, každý jeden z nás má možnosť podieľať sa na ich rozvoji. Druhá vec je, že málokto o tomto spôsobe a možnostiach vie, pretože často (aj keď by mali byť) sa samotní predstavitelia rozhodnú "spraviť to po svojom".

Každá jedna obec/mesto je povinná mať vypracovaný rozvojový plán, v ktorom sú obsiahnuté (okrem iného) všetky rozvojové projekty. A že obce a mestá spracovávajú tieto plány (odborne dokumenty hospodárskeho a sociálneho rozvoja) bežne za 4 až 5-ciferné sumy? Plytvanie peniazmi na Slovensku nie je ničím neobvyklým, avšak na spätné opravy už bohužiaľ myslí málokto.

Dokumenty, za ktoré sa často vyhadzujú premrštene sumy z peňazí nás všetkých, v mnohých prípadoch doslova zapadajú prachom v archívoch obecných úradov a v praxi sú úplne nepoužiteľné. Prečo je tomu tak? Komplikovanosť, nejasnosť, neaktuálnosť, neodborné spracovanie,...dôvodov je viacero, ale každý z nich má riešenie. Už dnes je spôsob, ako tieto materiály spracovávať kvalitnejšie, rýchlejšie, lacnejšie a predovšetkým so zapojením každého, koho aspoň trochu zaujíma jeho okolie, kde žije. Podieľať sa na tom, či sa vybuduje nová kanalizácia, bytovka či zrekonštruuje cesta má právo každý z nás. Skepticizmus, nedôvera a celková apatia (v mnohých ako pozostatky z čias socializmu) však predstavujú často pomyselnú bariéru a človek si povie, že sám aj tak si nepomôže. Situáciu však máme šancu zmeniť len my obyvatelia.

Problémom je, že naše samosprávy (česť výnimkám) nemajú záujem o zmenu. Ak chceme, aby sa peniaze prestali vynakladať na zbytočnosti predraženým spoločnostiam, musíme spojiť sily. Ak sa obyvatelia, teda každý jeden z nás, začne viac angažovať a zaujímať o rozvoj svojich území, verím v postupné zlepšenie tejto situácie. Stačí si zadať do Googlu "PHSR" a k tomu názov obce/mesta a každý hneď uvidí, v akej kvalite a či vôbec tento dokument nájde zverejnený.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?